Novinky

Překvapení v Dubaji (aneb ZAMBONI v poušti)

Ono samotné město Dubaj v Spojených arabských emirátech (UAE) je pro mnoho návštěvníků, kteří jej navštívili, jedno velké překvapení. Pro Ty, kteří tam ještě nebyli, návštěvu vřele doporučuji. Z Prahy je to jen necelých šest hodin letu.

Ono samotné město Dubaj v Spojených arabských emirátech (UAE) je pro mnoho návštěvníků, kteří jej navštívili, jedno velké překvapení. Pro Ty, kteří tam ještě nebyli, návštěvu vřele doporučuji. Z Prahy je to jen necelých šest hodin letu.

Dubai

Každého návštěvníka ohromí nekompromisní luxus tvořený fantastickými stavbami a moderními technologiemi. Město leží na neuvěřitelně čistém pobřeží s bílým pískem a disponuje prostorem a pohodlím, o kterém si na přeplněných evropských plážích můžete nechat jen zdát.

Oni totiž místní šejkové nejsou žádní „troškaři“. Když se něco rozhodnou postavit, tak to musí být minimálně na světové úrovni, nejlépe ovšem nejlepší, největší a nejhonosnější. Dubaj City je ve světě proslulé svou honbou za největšími a nejdražšími projekty a stavbami. Jen pro zajímavost.

Můžete zde mimo jiné vidět: 

  • Nejdelší vlakový systém na světě, který neřídí člověk
  • Nejvyšší budovu světa - Burj Khalifa, vysokou 828 m
  • Největší obchodní centrum (Dubai Mall) přes 1200 obchodů, vodopád, akvárium, zimní stadion
  • Ostrov s největším ruským kolem světa 210 m (Bluewaters Island - Dubai Eye)
  • Nejluxusnější hotel světa Burj Al Arab ve tvaru plachetnice, sedmihvězdičkový
  • Prohlídku města lze absolvovat mj. v balónu, helikoptéře nebo malém letadle včetně hydroplánu
  • Luxusní hotel Atlantis The Palm (1 539 pokojů a apartmánů), nacházející se na umělém ostrově ve tvaru palmy
  • Je zde delfinárium, ve kterém si můžete zaplavat s delfíny (Dolphin Bay), navštívit ohromný aquapark (Aquaventure Waterpark) nebo akvárium (Chambers Atlantis), kde je 65 000 vodních živočichů
  • Ještě větší souostroví umělých ostrovů The World se buduje 4 km od Dubaje v Perském zálivu. Celé souostroví bude na délku měřit 9 km a na šířku pak 6 km
  • Klimatizované autobusové zastávky (vzhledem k okolním extrémním teplotám) SKI Dubai. Je zde 400 metrů dlouhá sjezdovka se sedačkovou lanovkou a převýšením 60 metrů. Zdolat sjezdovku ve Ski Dubai můžete na lyžích i na snowboardu. Stálá teplota v hale je – 5 st.C

CHRÁM KONZUMU. Milujete film zdejší

Jenom jedno se šejkům podle mého příliš nepovedlo. Turisty hojně navštěvované představení fontány (The Dubai Fontan) trvající cca 5 - 7 minut je podle mého jen slabým „odvarem“ fontány u hotelu Bellagio v Las Vegas. I když prý je největší na světě. Já bych to neřekl, protože jsem viděl obě. Konec konců o tomto městě, jeho atrakcích, památkách i životě v něm se můžete dozvědět rozhodně mnohem více na webu.

A tak se konečně dostávám k tomu, proč laskavému čtenáři sděluji své poznatky z „vánoční dovolené 2013“. Při návštěvě již zmíněného ohromného a luxusního nákupního střediska Dubai Mall jsem došel až k zimnímu stadionu „Dubai Ice Rink“. Ledová plocha o rozměrech 60 x 30 metrů je přímo včleněna mezi stovky obchodů, do jakéhosi atria o třech patrech. Takže je zde jen malá tribuna na straně střídaček, ale diváci mohou sledovat dění na ploše prakticky ze stovek VIP míst, neboť kolem dokola jsou restaurace a kavárny z kterých je dokonalý výhled.

Dubai

Přišel jsem v době bruslení veřejnosti. Na ploše se prohánělo cca 100 – 200 bruslících. Prohánělo je však silné slovo. Dost velká část obecenstva měla (půjčené) brusle patrně poprvé na nohou, takže úžasné kreace při pádech a vstávání z ledu byly zkrátka nezapomenutelným zážitkem. Už proto, že se jednalo též o pány ve věku cca 50 let. Ti se ani nestyděli pomalu klouzat za tučňákem, jakési učební pomůcky. Ale fantastické bylo to, že to nikomu očividně nevadilo. A pohled na košilaté Araby (tento oděv dlouhý ke kotníkům se nazývá dišdaša) je též nezapomenutelný.

 Dubai

Konají se zde revue, krasobruslařské závody, školní bruslení a pochopitelně i různé kulturní a společenské akce bez ledu. Ale pozor! Jak jsem se dozvěděl, hraje se zde od roku 2009 i normální hokejová liga v rámci UEA. Ta trvá přibližně půl roku a nastupuje v ní pět mužstev: Dubai Mighty Camels, Abu Dhabi Scorpions, Abu Dhabi Storms, Al Ain Theebs a Al Ain Vipers. Kluby přitom nejvíce spoléhají na cizince, za dubajské „Mocné Velbloudy“ hrají takřka samí Kanaďané.

A hokejová reprezentace je od roku 2001 členem Mezinárodní hokejové federace IIHF.

Čtenář již jistě pochopil, z čeho jsem měl jako zástupce firmy ROLMONT s.r.o., dealera strojů ZAMBONI pro Českou a Slovensko strojů renomované značky ZAMBONI pro Českou a Slovenskou republiku radost při návštěvě tohotoneobyčejného, a pro nás exotického exotického zimního stadionu. Když na úpravu ledové plochy vyjela rolba ledové plochy vyjela pro mne tak známá rolba ZAMBONI 552 ELECRIC. Jistě. Vím, že tyto stroje „brázdí“ ledové plochy na celém světě, ale přece jen jsem v tu chvíli byl hrdý, že naše malá česká firma je součástí tohoto    součástí tohoto světového byznysu. A nezlobte se, že jsem se musel s Vámi o tuto radost podělit.

Romont Zamboni Rolba

Ing. Miloslav Cvetler – ROLMONT s.r.o.

Zpět na přehled

Nahoru